Kto powinien wybrać najem długoterminowy a kto leasing

Kto powinien wybrać najem długoterminowy a kto leasing

Najem długoterminowy staje się coraz popularniejszy w Polsce, dlatego dziś zajmiemy się jego porównaniem z innym niezwykle popularnym rozwiązaniem. Mowa tu oczywiście o leasingu.

Zarówno najem długoterminowy, jak i leasing, mają zalety oraz wady. W naszym artykule skoncentrujemy się na cechach charakterystycznych i różnicach pomiędzy leasingiem operacyjnym i najmem długoterminowym. Pozwoli nam to ustalić, kiedy lepiej zdecydować się na najem, a kiedy na leasing.

Ograniczenia w użytkowaniu auta

Ograniczenia to jedna z tych kwestii, które mocno odróżniają najem długoterminowy od leasingu. W leasingu operacyjnym samochód można używać niemal tak, jak własny z tym zastrzeżeniem, że jeśli chcielibyśmy dokonać w pojeździe zmian, które skutkują zmianami w dowodzie rejestracyjnym np. zamontowanie instalacji gaz to każdorazowo będziemy musieli uzyskać na to zgodę leasingu. Leasingobiorca nie musi przejmować się ilością zrobionych kilometrów.

Najem długoterminowy czy leasing?

W najmie długoterminowym to klient deklaruje, ile przejedzie kilometrów w ciągu roku (od 10 tys. do 50 tys. km) i na tej podstawie ustalana jest cena najmu. Na koszt najmu wpływa także ustalana na samym początku wartość rynkowa pojazdu po zakończeniu najmu (wartość rezydualna). Na końcu kontraktu przekroczenie deklarowanego limitu kilometrów wiąże się z koniecznością dopłaty – zwykle od 20 do 30 gr za kilometr. Za niewykorzystane kilometry użytkownik nie otrzymuje zwrotu. W trakcie trwania umowy najmu, niektóre instytucje dają możliwość korekty deklarowanego przebiegu, co oczywiście wpływa na wysokość miesięcznej opłaty ale może też ograniczyć dopłatę za przekroczenie deklarowanego limitu kilometrów na końcu umowy. To co dość mocno odróżnia najem od leasingu to fakt, że użytkownik w najmie odpowiada za nienormatywne zużycie pojazdu. Pojęcie „nienormatywnego zużycia” określa Przewodnik Zwrotu Pojazdu PZWLP

Wykup samochodu

Ważną cechą leasingu jest to, że zwykle po zakończeniu umowy dochodzi do wykupu samochodu niekiedy za symboliczną wartość (np. 1%). Jeżeli przedsiębiorca prowadzi firmę jako działalność jednoosobowa, w kilku instytucjach będzie miał możliwość wykupienia pojazdu jako osoba fizyczna, a nie firma. Może to nieść szereg korzyści podatkowych dla leasingobiorcy.
Idea najmu długoterminowego opiera się głównie na tym, żeby nie nabywać pojazdu na własność, a tylko go użytkować, płacąc za to miesięczny abonament. Wykup końcowy, który jest również możliwy w najmie długoterminowym, może okazać się mało atrakcyjny ze względu na wysoką wartość rezydualną pojazdu sięgającą często 50-60% ceny początkowej.

Jak długo trwa umowa?

Umowa leasingu operacyjnego w przypadku samochodu trwa od 2 do 6 lat. Umowa najmu długoterminowego jest zawierana najczęściej na okres od 2 do 3 lat ale może nawet trwać 5 lat.

Kwestie podatkowe

Jeśli chodzi o korzyści podatkowe z leasingu operacyjnego i najmu długoterminowego to są one podobne. Zarówno w przypadku leasingu jak i najmu do kosztów przedsiębiorca może zaliczyć opłatę inicjalną, raty leasingowe (lub raty najmu), koszty eksploatacji auta. W leasingu dodatkowym kosztem mogą być opłaty serwisowe, a w przypadku najmu opłaty za przekroczenie limitu kilometrów.

Dodatkowe usługi

W przypadku leasingu często usługa ogranicza się jedynie do finansowania, chociaż dzieje się tak przeważnie z wyboru samych leasingobiorców. Zarówno leasing jak i najem, ma w swojej ofercie produkty dodatkowe jak np.: pakiet ubezpieczenia komunikacyjnego, polisa GAP, ubezpieczenie Ochrony Prawnej. Produkty te mogą być w wielu przypadkach doliczone do raty, stanowić osobną pozycje na fakturze lub być płatne jednorazowo. Najem długoterminowy oprócz produktów oferowanych powyżej jest z reguły sprzedawany z tzw. usługą Full Service Leasing. Dzięki tej usłudze najmujący auto nie musi martwić się o naprawy, serwisowanie, wymianę opon czy usuwanie szkód powypadkowych. To wszystko spada na barki wynajmującego pojazd np. towarzystwa leasingowego.

Dla kogo lepszy najem długoterminowy, a dla kogo leasing?

Zacznijmy zatem podsumowanie.

Leasing to przede wszystkim oferta dla tych klientów, którzy:

• planują wykupić pojazd po zakończeniu umowy,
• przejeżdżają dużą ilość kilometrów. Co najmniej 40 000 km,
• obawiają się nienormatywnego zużycia pojazdu np. przez pracowników którzy nie dbają o pojazd,
• otrzymali od dealera wieloletni serwis w symbolicznej cenie,
• chcą kupić pojazd używany.

Ważne! W Leasing 24 sfinansujemy nawet 8-mio letnie pojazdy na okres 5 lat,

Najem długoterminowy to rozwiązanie dla tych klientów, którzy:

• chcą użytkować luksusowe samochody płacąc relatywnie niską ratę, która często razem z obsługą serwisową jest niższa niż cena samego leasingu operacyjnego,
• płacąc miesięczny abonament, nie martwią się o wydatki eksploatacyjne, naprawy, serwisowanie itd.,
• akceptują ryzyko nienormatywnego zużycia pojazdu (dbają o samochód)
• wiedzą ile kilometrów przejadą rocznie i nie mają w tym zakresie zbyt dużych wahań,
• nabyli pojazd bez rozszerzonego pakietu gwarancji lub jest ona w jakiś sposób ograniczona,
• planują zakupić pojazd nowy lub demo.

Ważne! W Leasing 24 posiadamy również opcje najmu pojazdu używanego bez opcji serwisu

Zarówno najem długoterminowy, jak i leasing, to rozwiązania wygodne i proste. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze produktu, warto rozważyć plusy i minusy tych rozwiązań.
Zadzwoń do nas jeśli masz więcej pytań razem przeprowadzimy analizę co w Państwa przypadku będzie bardziej korzystne.

Porada eksperta! Ꝿ
Jeśli zdajesz pojazd w najmie po zakończeniu umowy, zadbaj o to aby z zewnątrz i wewnątrz auto było czyste (np. brudna tapicerka). W przeciwnym wypadku zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami czyszczenia pojazdu. Jeżeli podczas użytkowania pojazdu nastąpi szkoda parkingowa np. ktoś zarysuje drzwi zgłoś to czym prędzej do obsługi najmu i rozpocznij proces likwidacji szkody. Jeśli tego nie zgłosisz i zdasz pojazd na koniec umowy powstałe szkody nie zostaną rozliczone z polisy AC natomiast zostaną Tobie doliczone do rozliczenia kontraktu.